حقایقی راجع به فلوراید برای کودکان

فواید فلوراید برای کودکان

 

فواید فلوراید باعث شده برخی کشورها علاوه‌ بر استفاده از این ماده در خمیردندان، آن را به آب آشامیدنی نیز اضافه کنند. این کار از پوسیدگی و خرابی دندان‌های افراد جامعه تا حد زیادی جلوگیری می‌کند.

 

فلوراید می‌تواند با باکتری‌های سطح دندان مبارزه کرده و آنها را از بین ببرد. این ماده همچنین به بهداشت دهان و دندان کمک می‌کند. ازاین‌رو استفاده از فلوراید برای کودکان بسیار مهم است. همچنین باید گفت مصرف بیش از حد آن می‌تواند به مینای دندان آسیب‌ برساند و باعث تحلیل رفتن مینا شود.

به همین دلیل نیز حتما باید از دوز مناسب فلوراید برای کودکان آگاه باشید. از بین‌رفتن مینای دندان، شیشه‌ای شدن و آسیب‌پذیری آنها را به‌دنبال دارد. در ادامه متن به‌بررسی مزایا و ضرورت استفاده از فلوراید همچنین مقدار مناسب آن برای کودکان می‌پردازیم پس تا انتها با ما همراه باشید.

فلوراید چیست؟

پیش از بررسی فواید فلوراید بهتر است این ماده معدنی طبیعی را بشناسیم. مهم‌ترین ویژگی این ماده افزایش استحکام دندان‌ها و در نهایت جلوگیری از پوسیدگی آن‌ها است. فلوراید باعث سلامت مینای دندان خواهد شد.

تحقیقات زیادی در زمینه آثار فلوراید انجام شده که در این رابطه باید گفت افزودن این ماده به آب آشامیدنی می‌تواند پوسیدگی دندان‌های افراد یک جامعه را تا 25درصد کاهش دهد. به همین دلیل نیز کشورهای زیادی در دنیا با انجام این فرآیند به مردم کمک می‌کند.

با توجه به این موضوع باید گفت اگر در کشور شما نیز آب ‌آشامیدنی حاوی فلوراید است، باید کودک خود را وادار کنید آب فراوان بنوشد. این کارعلاوه‌بر حفظ سلامتی بدن و کمک به دستگاه گوارش، فلوراید مورد نیاز آنها را نیز تامین کرده و باعث افزایش استحکام مینای دندان که بیرونی‌ترین لایه آن به‌حساب می‌آید خواهد شد.

چرا کودکان به فلوراید نیاز دارند؟

تعداد زیادی باکتری در دهان وجود دارد که برخی از آنها پس از ترکیب با قند، باعث تولید اسید می‌شوند. این اسید آسیب‌پذیری مینای دندان را افزایش داده و در نتیجه باعث ایجاد حفره در آن خواهد شد. به همین دلیل کودکانی که در مصرف شیرینی‌جات زیاده‌روی می‌کنند بیشتر در معرض خطر پوسیدگی دندان هستند.

استفاده از فلوراید که یک ماده طبیعی و معدنی است به از بین‌بردن باکتری‌ها کمک کرده و به همین دلیل روند ایجاد حفره‌های روی دندان کندتر شده یا به‌طور کامل متوقف می‌شود. این ماده همچنین به روند بازسازی مینای دندان سرعت می‌بخشد.

ضرورت استفاده از فلوراید برای کودکان

والدین برای اینکه فرزندشان در بزرگ‌سالی با مشکل پوسیدگی دندان مواجه نشود، باید از همان ابتدا به‌فکر تامین فلوراید کودکان باشند. این موضوع به‌خصوص در جوامع پیشرفه بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

این ماده معدنی با خواص خود می‌تواند از ایجاد مشکلات دندان جلوگیری کند و حتی تا حدودی نیز باعث کنترل این مشکلات شود. درصورتی‌که یک دندان حاوی مقدار کمی فلوراید باشد، احتمال ایجاد حفره و شیار در آن افزایش پیدا می‌کند.

این شیار که در اثر کمبود فلوراید شده تولید پلاک‌ را نیز به‌همراه دارد. اگر در این شرایط به بهداشت دهان کودک خود اهمیت ندهید، تجمع پلاک و ایجاد جرم می‌تواند سرعت تخریب را تا حد زیادی افزایش دهد.

پیشنهاد تمام محققان و دندان‌پرشکان، رعایت بهداشت دهان و دندان و همچنین استفاده به‌موقع و با دوز مناسب از فلوراید است تا کودک با دندان‌هایی کاملا سالم و مستحکم وارد دنیای بزرگ‌سالی شود. .

مزایا و فواید فلوراید برای کودکان

تامین فلوراید کودکان یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید به آن توجه کرد. درصورتی‌که دندان‌های یک فرد از زمان کودکی مورد مراقبت قرار نگیرد، احتمال اینکه در بزرگ‌سالی با پوسیدگی دندان‌ها مواجه شود بسیار زیاد خواهد بود.

البته این مشکل حتی در زمان کودکی و در دندان‌های شیری نیز مشاهده می‌شود. به همین دلیل برای جلوگیری از تولید اسید توسط باکتری‌ها باید به سلامت بهداشت دهان، دندان‌ها و همچنین تامین فلوراید کودکان اهمیت داد. در ادامه با فواید استفاده از این ماده بیشتر آشنا می‌شویم.

کمک به سلامت سیستم گوارش

بروز آسیب، حفره و شیار روی دندان علاوه‌بر تولید پلاک و جرم می‌تواند سبب بروز دردهای طافت‌فرسا نیز شود. این مورد به‌خصوص در زمان جوییدن غذا خود را نشان می‌دهد. به همین دلیل نیز کودک علاقه‌ای به خوردن غذا نخواهد داشت.

همچنین برخی کودکان برای اینکه از بروز درد در دندان آسیب‌دیده جلوگیری کنند تمام سعی خود را بر این دارند که جوییدن غذا را از سمت مقابل انجام دهند. اگر چند دندان به‌صورت هم‌زمان دچار پوسیدگی و حفره شود این عمل بسیار مشکل خواهد شد.

به همین دلیل نیز کودک بدون جوییدن غذا به تعداد دفعات لازم، آن را قورت می‌دهد. این موضوع به‌مرور زمان کل سیستم گوارش را با مشکل مواجه خواهد کرد. پس یکی از مهم‌ترین فواید فلوراید را می‌توان کمک به سلامت بدن و دستگاه گوارش دانست.

افرایش اعتمادبه‌نفس کودکان

زمانی که دندان‌های کودک دچار پوسیدگی و حفره شوند به‌خصوص اگر این اتفاق در دندان‌های جلویی رخ دهد، کودک ممکن است در بین هم‌ سن‌وسالان‌ خود دچار ناراحتی و عدم اعتمادبه‌نفس شود. این موضوع حتی روی برخوردهای او در دوران بزرگ‌سالی نیز تاثیر می‌گذارد.

اگر می‌خواهید کودک شما با کم‌ترین تنش و فشار در دوران کودکی مواجه شود باید به سلامت دندان‌های او نیز تا حد زیادی اهمیت بدهید. یکی از کارهای اساسی برای برای افزایش استحکام و جلوگیری از پوسیدگی آنها، تامین فلوراید دندان است.

انواع فلوراید

به‌طور کلی باید گفت استفاده از فلوراید به‌ 2 صورت موضعی و سیستمی امکان‌پذیر است. این ماده در هر مدل که باشد و جود آن برای بدن و حفظ سلامت دندان‌ها ضروری است. به همن دلیل نیز در کنار بررسی فواید فلوراید باید آنها را بشناسیم.

فلوراید سیستمی که می‌تواند در آب یا مکمل‌ها وجو داشته باشد به‌دلیل هضم شدن، به شکل‌گیری ساختار دندان کمک می‌کند. در مقابل فلوراید موضعی باعث تقویت مینای دندان‌ها شده تا آنها را در برابر اسید ناشی از باکتری‌های موجود در دهان حفظ کند. به همین دلیل نیز استفاده از آن باعث افزایش استحکام و جلوگیری از بروز پوسیدگی می‌شود.

لازم به‌ ذکر است با توجه به وجود فلوراید سیستمی در بزاق دهان باید گفت این ماده به‌صورت موضعی نیز می‌تواند به محافظت از سلامت دندان بپردازد. این کار با شست‌وشوی دندان‌ها از طریق بزاق صورت می‌گیرد.

فلوراید موضوعی در محصولاتی مانند خمیردندان کودک، ژل‌ها،  دهان‌شویه و فوم‌ها موجود است که در ادامه به‌بررسی این موارد می‌پردازیم.

خمیر دندان حاوی فلوراید

رایج‌ترین روش تامین فلوراید مورد نیاز دندان‌های کودک استفاده از خمیردندان است. این کار در کل دنیا رایج بوده و می‌تواند به حفظ سلامت دندان‌های فرزند شما تا حد زیادی کمک کند.

فلوراید موجود در خمیردندان می‌تواند به‌صورت مستقیم پلاک‌های روی دندان را بردارد و با مینرالیزاسیون کردن مینای آن، به افزایش استحکام آنها کمک کند. از سوی دیگر این خمیر می‌تواند باعث افزایش فلوراید موجود در بزاق دهان شود.

افزایش غلظت فلوراید بزاق پس از یک تا 2 ساعت از بین می‌رود. همچنین باید گفت این افزایش غلظت می‌تواند بین 100 تا 1000برابر باشد. پس بزاق با شست‌وشوی کامل دندان‌ها از ایجاد پوسیدگی در آنها جلوگیری می‌کند.

خمیردندان‌های مناسب کودکان به‌صورت حاوی فلوراید یا فاقد آن تولید می‌شوند که انتخاب هر کدام به سن فرزند شما بستگی دارد. همچنین غلظت این ماده در برخی محصولات بیش از سایرین بوده که در این موارد پزشک تشخیص می‌دهد دوز بالا برای مصرف مناسب است یا خیر.

اگر می‌خواهید فواید فلوراید را در دندان‌های کودک خود مشاهده کنید باید حداقل روزانه 2 مرتبه از این محصول استفاده کند. این زمان باید پیش از خواب و بعد از بیداری باشد. در برخی منابع نیز استفاده از خمیردندان 3 بار در روز توصیه شده است.

زمانی که استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید را برای کودک شروع کردید بهتر است مقدار آن بیشتر از یک دانه برنج نباشد به‌خصوص اگر فرزند شما زیر 3 سال سن دارد. همچنین مقدار خمیردندان مورد استفاده برای کودک تا سن 6 سالگی نباید از اندازه یک نخود فراتر برود.

ازآنجایی‌که کودکان نحوه درست استفاده از مسواک را نمی‌دانند بهتر است اوایل این کار توسط والدین یا پرستار بچه انجام شود. همچنین پس از یادگیری باید مسواک زدن تحت نظارت والدین صورت گیرد.

دهانشویه کودک

دهان‌شویه دیگر محصولی است که با ساختار خود و فلورایدی که دارد می‌تواند به از بین‌بردن پلاک دندان کمک کند. البته این محصولات تنها برای کودکان بالای 6 سال مناسب‌اند و استفاده از آنها برای کودکان زیر 6 سال ممنوع است.

شکل‌گیری و تشکیل دندان‌ها معمولا در زیر 6 سالگی اتفاق می‌افتد و این فرآیند تا رسیدن به این سن تکمیل می‌شود. درصورت استفاده از دهان‌شویه حاوی فلوراید پیش از تکمیل این فرآیند احتمال بروز فلوئورزیس که تغییر رنگ و ایجاد لکه روی دندان است وجود دارد.

از سوی دیگر اگر این محصول را برای کودکان بالای 6 سال استفاده کنید با ماندگاری در بزاق دهان و پلاک دندان می‌تواند به پیشگیری از بروز پوسیدگی و آسیب در دندان‌ها کمک کند. با توجه به نحوه مصرف، استفاده از آن می‌تواند به‌صورت روزانه یا هفته‌ای یک‌بار باشد.

ژل‌ و فوم‌های حاوی فلوراید

فلوراید‌هایی که توسط دندان‌پزشک و متخصص دهان و دندان استعمال می‌شوند معمولا به‌صورت ژل، فوم یا حتی دهان‌شویه هستند و قدرت آنها نسبت به فلورایدهای معمولی خیلی بیشتر است.

استفاده از این نوع ژل و فوم برای کودکانی توصیه می‌شود که آب مصرفی آنها حاوی فلوراید نیست یا در معرض آسیب و خطر پوسیدگی شدید دندان قرار دارند. همچنین استعمال این محصولات باید در فواصل زمانی 3 تا 12 ماه انجام شود. از‌این‌رو احتمال تغییر رنگ و ابتلا به فلوروزیس تاحد زیادی کاهش می‌یابد.

خمیردندان کودک کاپیتانو

غلظت مناسب فلوراید برای کودکان چقدر است؟

به‌طور کلی باید گفت از سن یک‌سال و نیم تا 3 سالگی کودک، لازم نیست از خمیردندان‌های حاوی فلوراید برای او استفاده شود. تنها کافی‌است با استفاده از یک مسواک مخصوص روی آنها را تمیز کرد.

همچنین باید گفت در این دوره استفاده از خمیردندان فاقد فلوراید نیز می‌تواند گزینه مناسبی باشد. اگر تمیزی دندان‌ها از زمان رویش اولین آنها برای شما اهمیت دارد، استفاده از یک گاز پارچه‌ای تمیز یا مسواک مخصوص برای پاک‌سازی به شما توصیه می‌شود.

زمانی که فرزندتان وارد دوره 3 سالگی شد مجوز استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید برای او صادر می‌شود. مطالعات زیادی برای دوز مناسب فلوراید موجود در خمیردندان کودکان انجام شده و نتایج آنها به این صورت است که میزان بالای این ماده می‌تواند احتمال آسیب‌، پوسیدگی و فلوئورزیس دندان را بالا ببرد.

به همین دلیل نیز والدین باید پس از کسب اطلاعات کامل در این زمینه و انتخابی درست، برای خرید دهانشویه کودک، خمیردندان یا دیگر محصولات مراقبت و حفظ بهداشت دهان اقدام کنند تا شاهد فواید فلوراید باشند.

با توجه به این تحقیقات باید گفت برای دندان‌های شیری می‌توان از خمیردندان‌هایی حاوی 440، 550، 1055 و 1500PPM  استفاده کرد. این مدل‌ها هر کدام می‌توانند تا حدودی از ایجاد آسیب و پوسیدگی جدید در دندان‌ها جلوگیری کنند.

زمانی که دندان‌های دائمی جایگزین شیری می‌شوند استفاده از خمیردندان‌هایی حاوی فلوراید 1000، 1450، 1500PPM می‌تواند گزینه مناسبی باشد. همچنین باید گفت دوزهای بالاتر از 1500PPM تا 2800 تقریبا تاثیر یک‌سانی با خمیردندان‌های 1450 تا 1500PPM  دارند. پس نیازی به خرید این نوع محصول ندارید.

در بین برندهای مطرح می‌توانید از خمیردندان کودک پاستا دل کاپیتانو استفاده کنید. این کمپانی سعی کرده با رعایت تمام استانداردهای لازم و استفاده از رایحه‌های خوش‌بو، خمیردندانی تولید کند که علاوه‌بر مراقبت از بهداشت دهان و دندان باعث ایجاد حس بد در کودکان نشود.

همچنین باید گفت در خمیردندان کودک پاستا دل کاپیتانو سعی شده دوز استانداردی از فلوراید در ترکیبات محصول به‌کار برده شود تا تاثیر مخربی روی دندان‌های کودک شما نداشته باشد. پس برای مراقبت از دندان‌های شیری یا دائمی فرزند خود و بهره‌مندی از فواید فلوراید، می‌توانید این محصول را خریداری کنید.

لازم به‌ ذکر است با توجه به ویژگی‌های مختلف دندان‌ها در سنین 3 تا 6 سالگی و از 6 سالگی به بعد، همچنین آثاری که مصرف مواد غذایی مختلف روی لثه و دندان می‌گذارد این محصول در 2 مدل تولید شده که خمیردندان مخصوص کودکان + 3 کاپیتانو و خمیردندان مخصوص کودکان + 6 کاپیتانو نام دارد و با توجه به سن فرزند خود باید نوع مناسب آن را انتخاب کنید.

جمع‌بندی

فواید فلوراید برای افزایش استحکام و حفاظت از مینای دندان به‌حدی زیاد است که بسیاری از کشورها این ماده طبیعی را به آب آشامیدنی افزوده‌اند. طبق تحقیقات این کار باعث شده 25درصد میزان پوسیدگی دندان‌ها کاهش یابد.

تامین این ماده برای کودکان بسیار ضروری است. به همین دلیل می‌توانید از 3 سالگی به بالا، خمیردندان حاوی فلوراید را برای کودک خود تهیه کنید. با این کار از پوسیدگی دندان‌های او در بزرگ‌سالگی جلوگیری می‌شود.

اشتراک گذاری

Telegram
Twitter
LinkedIn

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *