چگونه از سلامت دهان و دندان خود در دوران بارداری محافظت کنیم؟

در این مطلب برخی اقدامات مفید را بررسی می کنیم که هر مادر می‌تواند برای حفظ سلامت دهانی خود در دوران بارداری این موارد را رعایت کند و در عین حال، سلامت کودک در حال رشد خود را نیز تامین کند.

همانطور که در ادامه خواهید دید بین بارداری و افزایش پوسیدگی دندان و بیماری لثه ارتباط مستقیمی وجود دارد. تحقیقات نشان می دهد که اگر سلامت دهان و دندان مادر در دوران بارداری دچار مشکل شود، ممکن است کودک در حال رشد نیز در معرض خطر قرار گیرد.

3 چالش شایع سلامت دهان و دندان در دوران بارداری

۱. افزایش خطر پوسیدگی دندان ناشی از کمبود مواد مغذی در بارداری

مادامی که مادر در دوران بارداری دچار کمبود مواد غذایی کافی شود امکان ایجاد حفره در بین دندان ها افزایش می یابد.

۲. افزایش ریسک ابتلا به بیماری‌های لثه

به عنوان یک مادر باردار حتما سلامتی نوزاد برایتان اهمیت دارد و می‌دانید سلامتی شما بر سلامت نوزاد هم تاثیر گذار است. اما ممکن است خیلی از خانم‌ها مطلع نباشند که اگر مادر باردار به بیماری‌های لثه مبتلا باشد ممکن است برخی مشکلات را برای نوزاد خود ایجاد کند. تحقیقات نشان داده است بیماری‌های لثه و پریودونتال در هنگام بارداری مادر با زایمان زودرس نوزاد و وزن کم او حین تولد ارتباط مستقیم دارد. بررسی‌ها نشان می دهد علت این مشکلات، ورود باکتری از طریق لثه به جریان خون  است.

۳. افزایش خطر آسیب به مینای دندان در بلند مدت

اسید های ایجاد شده در اثر استفراغ، می‌تواند باعث آسیب زیادی به مینای دندان‌های مادر شود.

 بیماری لثه در دوران بارداری چقدر شایع است؟

در دوران بارداری وضعیت دهان و دندان در زنان با تغییرات قابل ملاحظه ای همراه است. این تغییرات معمولا به صورت التهاب لثه، تومورهای دهان و تورم خفیف تا شدید لثه ها بروز می کنند.

از نظر بالینی، علایم التهاب لثه در زنان باردار با سایر افراد تفاوتی ندارد و معمولا در صورت رعایت بهداشت دهان و دندان و مراجعه به دندانپزشک، 3 تا 6 ماه پس از زایمان ازبین می روند.

 

اگر مادر مبتلا به بیماری لثه باشد، خطر ابتلا بیماری لثه به کودک افزایش می یابد؟

تحقیقات به وضوح نشان می دهد که مادر در صورت ابتلا به بیماری لثه فعال (پریودنتال) خطر ابتلای نوزاد به بیماری لثه را بسیار افزایش می دهد.

طبق گفته محققان، بیماری periodontal در نوزادی با وزن کم، تا هفت برابر خطر انتقال بیشتری به همراه دارد و به طور کلی حدود ۱۸ درصد از  دلایل کم‌وزن بودن نوزاد در هنگام تولد ممکن است به بیماری periodontal نسبت داده شوند.

چه اقداماتی می‌توانیم برای کاهش خطر پوسیدگی دندان و بیماری لثه در طول دوران بارداری انجام دهیم؟

پیشنهاد ما استفاده از محصولات تخصصی مراقبت از دهان و دندان است.

اشتراک گذاری

Telegram
Twitter
LinkedIn

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *